De bedste 10 smertestilende medicin i sammenligning

Smertestilende medicin (1 - 5)
Solpadeine Headache Soluble TabletsTylenol Extra StrengthExcedrin Extra StrengthTylenol Arthritis PainIbuHEXAL akut 400 mgNurofen Express Liquid Capsules 400mgGoody's Headache Relief ShotSt. Joseph Chewable Aspirin 81mgSt. Joseph Safety Coated Aspirin 81mgEcotrin Low Strength
Billede
Solpadeine Headache Soluble Tablets
Tylenol Extra Strength
Excedrin Extra Strength
Tylenol Arthritis Pain
IbuHEXAL akut 400 mg
Nurofen Express Liquid Capsules 400mg
Goody's Headache Relief Shot
St. Joseph Chewable Aspirin 81mg
St. Joseph Safety Coated Aspirin 81mg
Ecotrin Low Strength
Opsummering
Opsummering
  • Generel info (75)
  • Sammensætning (76)
  • Effekter (100)
  • Generel info (96)
  • Sammensætning (15)
  • Effekter (72)
  • Generel info (76)
  • Sammensætning (83)
  • Effekter (81)
  • Generel info (78)
  • Sammensætning (20)
  • Effekter (72)
  • Generel info (65)
  • Sammensætning (18)
  • Effekter (50)
  • Generel info (51)
  • Sammensætning (18)
  • Effekter (58)
  • Generel info (54)
  • Sammensætning (91)
  • Effekter (58)
  • Generel info (100)
  • Sammensætning (5)
  • Effekter (77)
  • Generel info (100)
  • Sammensætning (5)
  • Effekter (77)
  • Generel info (78)
  • Sammensætning (5)
  • Effekter (73)
Generel info
Må købes i håndkøbDer kræves ingen recept for at rekvirere denne medicin, og den kan købes hos de fleste apoteker.
Må købes i håndkøbDer kræves ingen recept for at rekvirere denne medicin, og den kan købes hos de fleste apoteker.
Tilladt indtagelsesperiodeDette er den maksimale periode hvori medicinen må indtages, før man bør stoppe og besøge sin læge. En kortere periode kan indikere at stoffet kan skabe negative bivirkninger eller afhængighed.
Tilladt indtagelsesperiodeDette er den maksimale periode hvori medicinen må indtages, før man bør stoppe og besøge sin læge. En kortere periode kan indikere at stoffet kan skabe negative bivirkninger eller afhængighed.N.A.10
10
10
4
10
10
10
10
10
Maks. antal kapsler dagligMax. daglig indtag er det maksimale antal tabletter/kapsler osv. der må indtages i løbet af en 24-timers periode, som anbefalet af producenten.
Maks. antal kapsler dagligMax. daglig indtag er det maksimale antal tabletter/kapsler osv. der må indtages i løbet af en 24-timers periode, som anbefalet af producenten.8
6
8
6
3
3
4
48
48
16
Piller pr. æskeEt større antal af piller i indpakningen kan indikere at produktet er mere sikkert end andre. De fleste smertestillere er reguleret således at personer ikke kan købe for mange på en gang.
Piller pr. æskeEt større antal af piller i indpakningen kan indikere at produktet er mere sikkert end andre. De fleste smertestillere er reguleret således at personer ikke kan købe for mange på en gang.60
325
300
50
N.A.96
N.A.125
120
365
HoldbarhedAngiver hvor lang tid produktet må lagres før du skal smide det væk. En længere holdbarhed kan være godt hvis du ikke bruger medicinen så ofte.
HoldbarhedAngiver hvor lang tid produktet må lagres før du skal smide det væk. En længere holdbarhed kan være godt hvis du ikke bruger medicinen så ofte.48months
48months
N.A.36months
36months
N.A.N.A.N.A.N.A.N.A.
Total score for "Generel info"
Total score for "Generel info"
Sammensætning
AspirinAspirin kan bruges som analgetika, antipyretisk og anti-inflammatorisk medicin.
AspirinAspirin kan bruges som analgetika, antipyretisk og anti-inflammatorisk medicin.0mg
0mg
250mg
0mg
0mg
0mg
0mg
81mg
81mg
81mg
KoffeinUndersøgelser har vist at koffein kan forbedre smertestillende midlers virkning, og resultere i bedre og hurtigere smertelindring.
KoffeinUndersøgelser har vist at koffein kan forbedre smertestillende midlers virkning, og resultere i bedre og hurtigere smertelindring.65mg
0mg
65mg
0mg
0mg
0mg
65mg
0mg
0mg
0mg
Mere end én aktiv ingrediensProduktet indeholder mere end én aktivt ingrediens. Disse kombinationer laves ofte for at lade ingredienterne forstærke hinandens virkning eller effektivitet.
Mere end én aktiv ingrediensProduktet indeholder mere end én aktivt ingrediens. Disse kombinationer laves ofte for at lade ingredienterne forstærke hinandens virkning eller effektivitet.
IbuprofenIbuprofen er et non-stereoide anti-inflammatorisk smertestillende medicin. Smertelindring fra ibuprofen går hurtigt, dog kan den anti-inflammatoriske virkning tage op til en uge.
IbuprofenIbuprofen er et non-stereoide anti-inflammatorisk smertestillende medicin. Smertelindring fra ibuprofen går hurtigt, dog kan den anti-inflammatoriske virkning tage op til en uge.0mg
0mg
0mg
0mg
400mg
400mg
0mg
0mg
0mg
0mg
ParacetamolParacetemol (eller aceaminophen som det hedder i USA) er klassificeret som mild analgetika. Det undertrykker smerten, men gør lidt ved problemet.
ParacetamolParacetemol (eller aceaminophen som det hedder i USA) er klassificeret som mild analgetika. Det undertrykker smerten, men gør lidt ved problemet.500mg
500mg
250mg
650mg
0mg
0mg
1000mg
0mg
0mg
0mg
Total score for "Sammensætning"
Total score for "Sammensætning"
Effekter
Er anti-inflammatoriskAnti-inflammatoriske stoffer er gode for smerter som muskel- og ledsmerter, fordi de ikke kun stopper smerten men også behandler problemet.
Er anti-inflammatoriskAnti-inflammatoriske stoffer er gode for smerter som muskel- og ledsmerter, fordi de ikke kun stopper smerten men også behandler problemet.
Er antipyretisk (febernedsættende)Antipyretika hjælper med at nedsætte kropstemperaturen. Dette kan hjælpe patienter med at få det bedre, dog er det ikke altid en god ide, da kropstemperaturen kan være en del af kroppens bekæmpelse af sygdommen.
Er antipyretisk (febernedsættende)Antipyretika hjælper med at nedsætte kropstemperaturen. Dette kan hjælpe patienter med at få det bedre, dog er det ikke altid en god ide, da kropstemperaturen kan være en del af kroppens bekæmpelse af sygdommen.
Overdosis forårsager ikke krampeanfaldAnfald sker når der er forhøjet elektrisk aktivitet i hjernen som påvirker centralnervesystemet. Det kan forårsage ufrivillige bevægelser, og kan resultere i personskade.
Overdosis forårsager ikke krampeanfaldAnfald sker når der er forhøjet elektrisk aktivitet i hjernen som påvirker centralnervesystemet. Det kan forårsage ufrivillige bevægelser, og kan resultere i personskade.
Virker mod reumatiske smerterReumatiske smerter er ledsmerte som typisk forårsages af gigt.
Virker mod reumatiske smerterReumatiske smerter er ledsmerte som typisk forårsages af gigt.
Virker mod tandpineTandpine er smerte i, og omkring tænderne og kæben, ofte forårsaget af tandproblemer.
Virker mod tandpineTandpine er smerte i, og omkring tænderne og kæben, ofte forårsaget af tandproblemer.
Total score for "Effekter"
Total score for "Effekter"
This page is currently only available in English.