Vicks DayQuil Cold & Flu Relief LiquiCaps
Vicks DayQuil Cold & Flu Relief LiquiCaps
Top 59%18 punkter
Top 59%

Vicks DayQuil Cold & Flu Relief LiquiCaps: 28 fakta og højdepunkter

1. paracetamol

Paracetemol (eller aceaminophen som det hedder i USA) er klassificeret som mild analgetika. Det undertrykker smerten, men gør lidt ved problemet.
325mg
Goody's Headache Relief Shot: 1000mg

2. Er antipyretisk (febernedsættende)

Antipyretika hjælper med at nedsætte kropstemperaturen. Dette kan hjælpe patienter med at få det bedre, dog er det ikke altid en god ide, da kropstemperaturen kan være en del af kroppens bekæmpelse af sygdommen.
Vicks DayQuil Cold & Flu Relief LiquiCaps
95% har den

3. maks. antal kapsler daglig

Max. daglig indtag er det maksimale antal tabletter/kapsler osv. der må indtages i løbet af en 24-timers periode, som anbefalet af producenten.
8
St. Joseph Chewable Aspirin 81mg: 48

4. ibuprofen

Ibuprofen er et non-stereoide anti-inflammatorisk smertestillende medicin. Smertelindring fra ibuprofen går hurtigt, dog kan den anti-inflammatoriske virkning tage op til en uge.
0mg
Nurofen Express Caplets 684mg: 684mg

5. Forårsager ikke hjerneødem ved overdosis

Hjerneødem er overskydende ophobning af væske i dele af hjernen.
Vicks DayQuil Cold & Flu Relief LiquiCaps
65% har den

6. aspirin

Aspirin kan bruges som analgetika, antipyretisk og anti-inflammatorisk medicin.
0mg
Goody's Extra Strength Headache Powder: 520mg

7. Ikke vanedannende

Medicinen anses ikke som vanedannende af producenten står der på indlægssedlen. Man bør derfor ikke forvente abstinenssymptomer når man stopper med at tage medicinen.
Vicks DayQuil Cold & Flu Relief LiquiCaps
75% har den

8. tilladt indtagelsesperiode

Dette er den maksimale periode hvori medicinen må indtages, før man bør stoppe og besøge sin læge. En kortere periode kan indikere at stoffet kan skabe negative bivirkninger eller afhængighed.
7
Tylenol PM: 14

9. Har mere end én aktiv ingrediens

Produktet indeholder mere end én aktivt ingrediens. Disse kombinationer laves ofte for at lade ingredienterne forstærke hinandens virkning eller effektivitet.
Vicks DayQuil Cold & Flu Relief LiquiCaps
50% har den

10. Er anti-inflammatorisk

Anti-inflammatoriske stoffer er gode for smerter som muskel- og ledsmerter, fordi de ikke kun stopper smerten men også behandler problemet.
Vicks DayQuil Cold & Flu Relief LiquiCaps
68% har den

11. Kan bruges mod milde gigtsmerter

Gigt er en sygdom der påvirker mange, som skaber iflammation i muskel-led. Dette kan forårsage stor smerte i det daglige liv.
Vicks DayQuil Cold & Flu Relief LiquiCaps
57% har den

12. Må købes i håndkøb

Der kræves ingen recept for at rekvirere denne medicin, og den kan købes hos de fleste apoteker.
Vicks DayQuil Cold & Flu Relief LiquiCaps

13. piller pr. æske

Et større antal af piller i indpakningen kan indikere at produktet er mere sikkert end andre. De fleste smertestillere er reguleret således at personer ikke kan købe for mange på en gang.
16
Ecotrin Low Strength: 365

14. koffein

Undersøgelser har vist at koffein kan forbedre smertestillende midlers virkning, og resultere i bedre og hurtigere smertelindring.
0mg
Solpadeine Headache Soluble Tablets: 65mg

16. naproxen

Naproxen er et anti-inflammatorisk medicin der kan bruges til at behandle forskellige smerter.
0mg
Dolormin GS mit Naproxen: 250mg

17. Anbefalet mod halspine

Halspine forårsages typisk af smertefuld inflammation af mandler, strubehoved eller svælg. Typisk manifesterer halspine sig i smertefuld sykning.
Vicks DayQuil Cold & Flu Relief LiquiCaps
43% har den

18. kodein

Kodein er et opiat der bruges til mild og moderat smerte. Opiater kan ændre humøret og nogle gange resultere i en følelse af eufori. Dette kan være godt for smertelindring, dog kan man nemt blive afhængig og ses abstinenssymptomer ofte.
0mg
Nurofen Plus: 12.8mg

19. Diphenhydramin

Diphenhydramin kan forårsage søvnighed eller slaphed. Det er bedre at bruge om aftenen, især hvis smerten sørger for søvnproblemer.
0mg
Motrin PM: 38mg

20. Virker mod hovedpine

Den mest forekommende slags hovedpine er spændingshovedpine, som forårsages af alt fra mangel på søvn og stress, til øjenproblemer og sult.
Vicks DayQuil Cold & Flu Relief LiquiCaps
99% har den

21. Virker mod muskelsmerter

Muskelsmerter kan forårsages af træning eller infektionssygdomme som influenza.
Vicks DayQuil Cold & Flu Relief LiquiCaps
87% har den

22. Overdosis forårsager ikke anæmi

Anæmi dækker over manglen på røde blodlegemer. Det karakteriseres af træthed, svimmelhed, og andre symptomer som bleg hud og hjertebanken.
Vicks DayQuil Cold & Flu Relief LiquiCaps
35% har den

23. Kan bruges mod forkølelse og influenzasymptomer

Medicinen anbefales mod de forskellige symptomer associeret med forkølelse og influenza.
Vicks DayQuil Cold & Flu Relief LiquiCaps
72% har den

24. Ingen naproxen-associeret risiko for hjerteproblemer

Naproxen kan øge risikoen for hjerteanfald eller slagtilfælde, især hvis det bruges over en længere periode.
Vicks DayQuil Cold & Flu Relief LiquiCaps
94% har den

25. Ikke forbundet til Reye's syndom

Reye's syndom er en potentielt dødelig sygdom der påvirker hjerne og lever. Sygdommen er blevet forbundet til brug af aspirin i børn under 16.
Vicks DayQuil Cold & Flu Relief LiquiCaps
76% har den

Top 10 smertestilende medicin

Tilføj til sammenligningen
    Sammenlign
    This page is currently only available in English.